PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Wybory do Rad Dzielnic 2019. Kiedy odbędzie się ślubowanie radnych?
Wybory do Rad Dzielnic 2019. Kiedy odbędzie się ślubowanie radnych?
Przed dwoma dniami, w niedzielę 24 marca, wybieraliśmy radnych do gdańskich Rad Dzielnic. Były gratulacje i podziękowania dla mieszkańców za udział w wyborach. Wyliczono, jakimi budżetami będą dysponować w tej kadencji radni. Teraz czas na ustalenie terminu uroczystego ślubowania, a potem... praca na rzecz dzielnic i ich mieszkańców.
Ślubowania radnych dzielnic odbędą się w Sali Obrad Nowego Ratusza w Gdańsku
Ślubowania radnych dzielnic odbędą się w Sali Obrad Nowego Ratusza w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Po raz pierwszy w historii Gdańska wybory odbyły się równocześnie w aż 34 dzielnicach. Mieszkańcy wybrali 552 radnych na terenie niemal całego miasta (wyjątkiem jest Letnica, w której wybory odbędą się 9 czerwca - red.). Jednak przed objęciem mandatu i przystąpieniem do pracy na rzecz dzielnic, wszyscy muszą oficjalnie złożyć ślubowanie i odebrać zaświadczenie o wyborze na radnego.

Takie uroczystości zazwyczaj odbywają się w gmachu Nowego Ratusza, przy ul. Wały Jagiellońskie 1, który jest obecnie siedzibą m.in. Rady Miasta Gdańska. Tak będzie również w przypadku świeżo upieczonych radnych. Jednak tegoroczne wydarzenie okazuje się nie lada wyzwaniem... logistycznym. Sala Obrad w Ratuszu, gdzie co miesiąc odbywają się sesje RMG, choć piękna i całkiem spora, nie pomieści jednorazowo tak dużej liczby osób. Dlatego Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak, zdecydowała, że te uroczystości rozłożone zostaną na trzy dni: 9, 10 i 11 kwietnia br.

- W każdym dniu odbędą się dwie duże uroczystości ślubowania. Na każdy dzień będziemy zapraszać radnych dzielnic, najprawdopodobniej [o ile będzie to możliwe w każdej Radzie - red.] w porządku zgodnym z okręgami wyborczymi - informuje Piotr Spyra, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska.

 

Wybory do Rad Dzielnic. Kto zdobył najwięcej głosów? Gdzie była największa frekwencja?

 

Jak wyglądają takie uroczystości? Zazwyczaj odczytywana jest treść oficjalnego ślubowania, po czym radni danej dzielnicy, w grupie, wymawiają słowo "ślubuję". Każdy z wybranych radnych, już indywidualnie, odbiera też od Przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej zaświadczenie o wyborze na radnego. Następnie jest czas na oficjalne, jak i pamiątkowe, zdjęcia.

Jeszcze tego samego dnia co ślubowanie, odbędą się pierwsze, inauguracyjne sesje Rad Dzielnic, choć niekoniecznie wszystkich - to będzie już zależało od indywidualnych decyzji poszczególnych Rad.

- W tej chwili wyznaczani są radni miejscy, z wszystkich klubów w RMG, do tego, by w imieniu Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska otworzyć pierwsze sesje Rady Dzielnicy. Wiem, że jest dużo takich Rad, które zaraz po uroczystości ślubowania będą chciały odbyć swoje pierwsze posiedzenia - przyznaje dyrektor Spyra.

Trudno dziś jednak określić, gdzie odbędą się pierwsze sesje wszystkich Rad Dzielnic - w Nowym Ratuszu nie ma bowiem aż tylu sal, by w nich mogło się odbyć, w podobnym terminie, np. kilkanaście takich posiedzeń. Niewykluczone, że niektóre odbędą się w siedzibach Rad Dzielnic.

 

Wybory do Rad Dzielnic. Ile pieniędzy trafi do poszczególnych dzielnic?

 

W trakcie inauguracyjnych sesji wybierany jest zarząd danej Rady, a więc: Przewodniczący Zarządu Dzielnicy i Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy, którzy stanowią władzę wykonawczą. Poza tym wybierany jest też Przewodniczący Rady Dzielnicy i Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy - którzy stanowią władzę uchwałodawczą. Rady mogą także zdecydować się na poszerzenie Zarządu o Członków Zarządu Dzielnicy. Na pierwszych posiedzeniach sami radni zazwyczaj przedstawiają się sobie nawzajem i informują pozostałych, czym chcieliby się zająć w pracy na rzecz danej dzielnicy. Zdarzało się też, że nakreślano wstępne priorytety na całą kadencję w pracy danej Rady Dzielnicy.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze