Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W Światowy Dzień Wody pijmy gdańską wodę. Z hydrantów

22 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody. Z tej okazji, w czterech najbardziej uczęszczanych punktach miasta, wolontariusze będą zapraszać na degustację wody prosto z kranu. A właściwie prosto z hydrantu.

W Światowy Dzień Wody pijmy gdańską wodę. Z hydrantów
A
A
data publikacji: 21 marca 2016 r.

Do picia gdańskiej kranówki Saur Neptun Gdańsk zachęcał też w sierpniu ub.r.
Do picia gdańskiej kranówki Saur Neptun Gdańsk zachęcał też w sierpniu ub.r.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Miasto Gdańsk oraz Saur Neptun Gdańsk zapraszają do smakowania wody płynącej w gdańskich kranach. Orzeźwiający napój będzie rozdawany we wtorek w dwóch sesjach: porannej (w godz. 6.30-8) oraz popołudniowej (w godz. 15-17). Wolontariusze pojawią się w następujących miejscach:

• przystanki komunikacji miejskiej przy dworcu PKP Gdańsk Główny

• pętla tramwajowa w Oliwie

• Targ Węglowy

• okolice Centrum Handlowego Manhattan

- Woda pitna to skarb, którego brakuje w wielu częściach świata - podkreśla Guy Fournier, prezes SNG. - W Gdańsku na szczęście wody czystej, bezpiecznej i smacznej mamy pod dostatkiem i właśnie taką prosto z hydrantów będziemy serwować mieszkańcom.

Do picia wody prosto z kranu, albo przynajmniej w postaci kawy i herbaty, namawiać będzie także zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. Wraz z prezesem SNG będą serwować wodę i ciepłe napoje od godz. 15.30 na przystankach komunikacji miejskiej przy dworcu kolejowym.

- Aż 86 proc. wody dostarczanej gdańszczanom przez spółkę SNG pochodzi z ujęć głębinowych. Jest to woda średnio twarda, zawierająca związki wapnia i magnezu, bardzo potrzebne organizmowi człowieka - podkreśla Piotr Grzelak. - Co ważne, 100 proc. wody w Gdańsku spełnia najwyższe europejskie normy jakości.

W 2015 roku gdańszczanie najwyżej w historii ocenili jakość wody płynącej z gdańskich kranów. Pozytywne oceny przyznało aż 89 procent respondentów. Wzrósł też odsetek osób pijących kranówkę - robi to już 39 procent gdańszczan.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony w 1992 roku podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro. Tego dnia dyskutuje się głośno o niedostatkach wody pitnej na świecie i o konieczności oszczędzania tego skarbu.

Gdańszczanie nauczyli się szanować wodę płynącą z ich kranów. W 1992 roku przeciętny gdańszczanin zużywał dziennie 220 litrów wody, a dziś - ok. 105-107 litrów.

 

Zobacz też:

Moda na kranówkę wśród uczniów szkół. Czy to zdrowe?

-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl