PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Uniwersytet Gdański rozpoczął obchody 50-lecia istnienia  
Uniwersytet Gdański rozpoczął obchody 50-lecia istnienia  
Uniwersytet Gdański, największa uczelnia na Pomorzu rozpoczął w środę, 20 marca 2019 roku obchody jubileuszu 50-lecia istnienia. Na najbliższe dwanaście miesięcy uczelnia zaplanowała m.in. konferencje naukowe, jubileuszowe publikacje, otwarcie wystawy w muzeum uczelni.
ug_50lecie-039_798x533
Uroczystości na Uniwersytecie Gdańskim związane z 49 rocznicą istnienia i otwarciem roku jubileuszowego 50-lecia gdańskiej uczelni
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Co roku 20 marca Uniwersytet Gdański obchodzi swoje święto - tego dnia w 1970 roku uczelnię powołano do istnienia, a powstała z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku.

W 2019 roku uczelnia obchodzi 49. rocznicę istnienia, ale to także rok otwarcia jubileuszowych obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego, bo właśnie 20 marca 2020 roku minie 50 lat od powstania uczelni.


Rok obchodów 50-lecia UG

Święto Uniwersytetu Gdańskiego odbyło 20 marca 2019 roku w Sali Teatralnej w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego UG. W uroczystości wzięli udział pomorscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych i kościelnych, korpus dyplomatyczny, rektorzy uczelni, przedstawiciele instytucji naukowych, instytucji publicznych i pomorskich firm i społeczność akademicka UG.

- Rozpoczynamy nowy rozdział w historii Uniwersytetu Gdańskiego, w który wkraczamy z odwagą i optymizmem - powiedział profesor Jerzy Piotr Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Świadomi jesteśmy szans, jakie wciąż są przed nami, ale i zagrożeń, których nie wolno nam lekceważyć. Nie boimy się jednak czekających nas wyzwań. Deklarujemy efektywną pracę, odwagę myślenia, otwartość na innych i na świat. Za zrozumienie naszej wspólnej misji i naszych codziennych zadań dziękuję całej społeczności naszego Uniwersytetu oraz wszystkim, którzy przez minione 50 lat wraz ze wspólnotą akademicką budowali prestiż i pozycję naszej uczelni

 

ug_50lecie-038_798x533
Uroczystość uświetnił koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Dziś uniwersytet to największa uczelnia w regionie pomorskim, na jedenastu wydziałach uczy się około 26 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Kadrę naukową tworzy grono ponad 1,7 tysiąca pracowników. Uczelnia oferuje naukę na 79 kierunkach studiów.

W planach jest uruchomienie dziewięciu nowych kierunków, wśród których znajdą się m.in. informatyka o profilu praktycznym, zarządzanie instytucjami służby zdrowia, produkcja form audiowizualnych, criminology and criminal justice (studia w języku angielskim) oraz telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia.


Tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Ważną częścią uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej śp. Lecha Kaczyńskiego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, profesora Uniwersytetu Gdańskiego. Zgodę na umieszczenie na budynku Wydziału Prawa i Administracji UG tablicy wyraził Senat uczelni, po zasięgnięciu opinii Konwentu Godności Honorowych UG, w marcu 2018 roku.

Prezydent Lech Kaczyński pracował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 1972-1997. Był specjalistą prawa pracy, zostawił na uczelni swoich wychowanków. Ceremonia odsłonięcia tablicy odbyła się przed budynkiem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z udziałem najwyższych władz państwowych i zaproszonych gości.

Uroczystość otworzył prof. Jerzy Piotr Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, który przybliżył okres życia spędzony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na uniwersytecie. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy list odczytał Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta. W imieniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej głos zabrał Marek Kuchciński Marszałek Sejmu, który przypomniał zasługi śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Jego zaangażowanie w pracę naukową.

W uroczystości udział wzięła Marta Kaczyńska, córka prezydenta i absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, która wraz z marszałkiem Markiem Kuchcińskim i rektorem Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzym Piotrem Gwizdałą uroczyście odsłoniła tablicę.

 

ug_50lecie-016_798x533

W uroczystości wzięli udział m.in pomorscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy uczelni i przedstawiciele instytucji naukowych

Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Konferencje, publikacje, debaty, wystawy

Jak powiedziała Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowa UG w ramach roku jubileuszowego planowane są konferencje naukowe poświęcone historii uczelni, w tym konferencje pt. „Historia Uniwersytetu Gdańskiego na tle dziejów szkolnictwa wyższego na Pomorzu” i „50 lat rozwoju UG dla rozwoju regionu Pomorza i Polski”.

Przygotowywane są też publikacje traktujące o historii i dniu dzisiejszym uczelni. Powstanie m.in. tom „50 esejów na 50-lecie” oraz inne zawierające archiwalia oraz wspomnienia absolwentów i innych osób związanych z uczelnią. „Wśród ważnych wydarzeń jest otwarcie wystawy w nowo powołanym Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego”. W planach są też spotkania absolwentów, otwarte debaty i imprezy sportowe.oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl