PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Pogoda w Gdańsku. Wraca słońce i wyższe temperatury
Pogoda w Gdańsku. Wraca słońce i wyższe temperatury
Front chłodniejszego powietrza, który napłynął nad Pomorze na początku tygodnia, skutkował w Gdańsku burzami z ulewnym deszczem. Ostrzeżenie o burzach z gradem pojawiło się dziś znów na stronie IMGW. Po południu i nocy, 13 czerwca, miało być niebezpiecznie. Najwyraźniej jednak burze ominęły Gdańsk. W piątek będzie cieplej i już bez opadów.
Zdjęcie ilustracyjne
Burza w Nowym Porcie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 23.00
Na szczęście burze najwyraźniej ominęły Gdańsk. Prognozy na godz. 22 mówią o słabym wietrze 2 m/s, całkowitym zachmurzeniu i tylko przelotnych opadach. Temperatura spadła do 17 st. C. Taka pogoda ma się utrzymać do rana. Piątek zapowiada się słonecznie, z temperaturą ok. 24 stopni C. Sobota jeszcze bardziej gorąca do 28 st. C, a przelotny deszcz i zachmurzenie powrócą prawdopodobnie w niedzielę. Wtedy też spodziewane jest ochłodzenie.  

 

AKTUALIZACJA, godz. 14.45

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uruchomił Alert RCB dla 12 województw wschodniej części kraju, w tym pomorskiego - powiatów: Gdańsk, gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski, tczewski. Ostrzeżenie 2. stopnia, w skali trzystopniowej, dotyczący niebezpiecznych zjawisk, które są przewidywane jeszcze dziś w tym rejonie kraju - po południu i w nocy.

Prawdopodobieństwo ich wystąpienia IMGW oceniło wysoko – na 80 do 85 proc. Spodziewane są intensywne burze, miejscami z gradem oraz towarzyszący im silny wiatr, w porywach do 110-115 km/h. Możliwe przerwy w dostawie prądu.

W Gdańsku prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm oraz porywami wiatru do 110 km/h. Miejscami grad.

O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa należy informować straż pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.

AKTUALIZACJA, 13 czerwca, godz. 9.40

IMGW zdjął już ze swojej strony internetowej ostrzeżenie pogodowe dla województwa pomorskiego. Może padać w ciągu dnia, po godz. 17 do wieczora, może nawet grzmieć, ale burze z wielką ulewą, gradem i bardzo silnym wiatrem nie są już przewidywane na dzisiaj. Jak podało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku, nie ma już utrudnień w ruchu tramwajów (linia nr 5 przez krótki czas kursowała tylko do Brzeźna).

 

AKTUALIZACJA, 13 czerwca, godz. 9.15

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymuje dla województwa pomorskiego ostrzeżenie 2. stopnia, w skali trzystopniowej. Przewidywane są burze, miejscowo nawet burze z gradem. Prawdopodobieństwo dla Gdańska - tak jak dla całego Pomorza - IMGW ocenia na 80 proc. Prognozowane są opady deszczu od 10 mm do 25 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 95 km/h. Ostrzeżenie to jest ważne do dziś, 13 czerwca do godz. 9.30 i nie zostało przedłużone. Według synoptyków deszcze nad Gdańskiem mogą utrzymać się do końca dnia (serwis meteo.pl podaje, że do godz. 23), ale nie będą już tak intensywne.

Uwaga! Tramwaje linii nr 5 kursują tylko do Brzeźna (torowisko przy ul.Oliwskiej/Kasztanowej) zostało zalane. Jak informuje Biuro Prasowe Miasta Gdańska, drogi w mieści są przejezdne.

 

 

 

 

- Prawdopodobieństwo jest wysokie. Przygotowujemy się na intensywne opady, związane z burzą - powiedział w środę Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Takich ostrzeżeń nie wolno lekceważyć. Zalecam usunięcie z balkonów i przydomowych ogródków rzeczy, które mogą ucierpieć od porywistego wiatru. Samochodów nie należy parkować pod konarami drzew, ani na podziemnych parkingach, gdzie może wybić woda. I najlepiej nie wychodzić w czasie burzy z domu, a jeśli już, to nie kryć się pod drzewami. 

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z Gdyni zapowiadają burze nad całym Pomorzem. Według pierwotnej wersji, zagrzmieć miało nocą, ze środy na czwartek (12 na 13 czerwca). Teraz wygląda na to, że burze przejdą nad Pomorzem o kilka lub kilkanaście godzin później, niż się spodziewano. Grzmieć może do wieczora. Piorunów i opadów należy spodziewać się na całym Pomorzu.

W środę, 12 czerwca, strzeżenie na swoim profilu Fb zamieściła prezydent Gdańska:

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl