PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Skończone 65 lat? Skorzystaj z bezpłatnego badania USG jamy brzusznej
Skończone 65 lat? Skorzystaj z bezpłatnego badania USG jamy brzusznej
W programie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku może wziąć udział 1,7 tysiąca osób, które ukończyły 65 rok życia. Bezpłatne badanie specjalistyczne ma wykryć tętniaka aorty brzusznej u osób z ryzykiem tego schorzenia. Program zakończy się w 2020 roku.   

Bezpłatne badania USG
Bezpłatne badania USG jamy brzusznej - regionalnym wykonawcą badań w województwie pomorskim jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
Fot. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne


Tętniaki aorty brzusznej powstają wskutek osłabienia ściany tętnicy głównej. Najczęstszą ich przyczyną jest uraz u młodych osób, u starszych miażdżyca. Wykrywa się je  u 3-6 proc. mężczyzn powyżej 65. roku życia. W 2018 roku ruszył program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, którego ogólnopolskim koordynatorem jest Klinika Chirurgii i Angiologii SPSK 1 w Lublinie. Regionalnym wykonawcą badań w województwie pomorskim jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

- Choroba może rozwijać się skrycie i nie dawać żadnych objawów, aż do momentu, gdy tętniak pęknie i pacjent w ostrym stanie trafi do szpitala, a my najprawdopodobniej nie będziemy już w stanie mu pomóc - mówi dr n. med. Grzegorz Halena z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Śmiertelność pacjentów, u których doszło do pęknięcia tętniaka wynosi od 50-70 proc. dlatego tak istotne są badania przesiewowe umożliwiające wykrycie tego schorzenia na wczesnym etapie. Program skierowany jest do pacjentów powyżej 65. roku życia, u których występują co najmniej dwa czynniki ryzykaj:

  • palenie papierosów,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • otyłość.

Tętniaki aorty brzusznej wykrywane są pięć razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Organizatorzy proszą o zgłaszanie się jedynie tych osób, które przez ostanie kilka lat nie miały wykonywanego USG (ultrasonografii) czy tomografii (TK) jamy brzusznej. Program adresowany jest do pacjentów, którzy chcieliby zrealizować szybkie, uproszczone badanie w celu upewnienia się, czy nie mają tętniaka aorty brzusznej i nigdy nie poddawali się żadnemu z tych badań, albo badania były wykonane przed wielu laty.

Zapisać się na badania można pod adresem tetniak@uck.gda.pl  lub zadzwonić na gólnopolską infolinia: 22 417 13 25

Badania wykonywane są w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK na II piętrze budynku nr 4 (ul. Dębinki 7, Gdańsk)

Czytaj także: Kolonoskopia za darmo i bez kolejki. Umów się w gdańskich szpitalach spółki Copernicusoprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl