Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rozpoczął się rok akademicki. Garść statystyk, nowości i planów gdańskich uczelni

Choć oficjalne inauguracje w większości uczelni jeszcze przed nami, pierwsze zajęcia dla studentów odbyły się już 2 października. Zobacz, ilu studentów uczyć się będzie w tym roku w gdańskich szkołach wyższych, na jakie kierunki najtrudniej było się dostać i jakie inwestycje zamierzają przeprowadzić w najbliższych miesiącach poszczególne uczelnie.

Rozpoczął się rok akademicki. Garść statystyk, nowości i planów gdańskich uczelni
A
A
data publikacji: 02 października 2017 r.

2 października dziedziniec przed gmachem głównym Politechniki Gdańskiej wypełnił się studentami. Czas na naukę!
2 października dziedziniec przed gmachem głównym Politechniki Gdańskiej wypełnił się studentami. Czas na naukę!
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Uniwersytet Gdański uroczystą inaugurację roku akademickiego ma już za sobą - odbyła się 29 września. Na największej uczelni Pomorza uczyć się będzie w tym roku 30 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych.

Po raz pierwszy progi UG przekroczy ponad 11 tys. studentów I roku, z czego ponad 8 tys. osób uczyć się będzie na studiach stacjonarnych (dziennych). Jeśli chodzi o studentów zagranicznych, rekrutacja jest jeszcze w toku. Uczelnia spodziewa się jednak, że będzie ich więcej niż w ubiegłych latach.

Na uniwersytecie najtrudniej było dostać się w tym roku na: Skandynawistykę (11,30 os. na miejsce), Filologię Angielską (10,31), Bezpieczeństwo Narodowe (9,80) oraz Psychologię (9,43) i Kryminologię (9,11).

- Łącznie mamy aż trzynaście kierunków, na których było powyżej pięciu kandydatów na miejsce - podkreśla Beata Czechowska-Derkacz rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczelnia uruchomiła w tym roku kilka nowych kierunków i specjalności. Po raz pierwszy będzie tu można studiować m.in: Psychologię Pracy i Biznesu; Modelowanie Matematyczne i Analizę Danych; Biologię Medyczną czy też Wiedzę o Filmie i Kulturze Audiowizualnej oraz (w języku angielskim) European and International Business Law.

Jeśli chodzi o inwestycje w rozwój infrastruktury, UG będzie kontynuować rozpoczęte wcześniej działania na terenie oliwskiego kampusu:

- rozbudowę siedziby Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki o nowy budynek Instytutu Informatyki,

- dokończenie budowy EkoParku UG (ma być otwarty do końca 2017 r.)

- utworzenie Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej UG

- dokończenie remontu domu studenckiego nr 4 wraz z budową pomieszczeń na potrzeby przedszkola.

W planach jest także budowa Centrum Sportowego UG (uczelnia ubiega się o dofinansowanie tej inwestycji), a także rozbudowa i remont domu studenckiego nr 9, remont i przebudowa siedziby Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Immatrykulacja studentów I roku na Uniwersytecie Gdańskim. Zaszczytu tego dostępują studenci z pierwszych lokat list rekrutacyjnych wszystkich kierunków
Immatrykulacja studentów I roku na Uniwersytecie Gdańskim. Zaszczytu tego dostępują studenci z pierwszych lokat list rekrutacyjnych wszystkich kierunków
Mateusz Ochocki/KFP/UG

Politechnika Gdańska oficjalnie rozpocznie rok akademicki 6 października. Uroczystość w najstarszej uczelni w naszym mieście będzie w tym roku jednocześnie centralną inauguracją roku akademickiego dla wszystkich szkół wyższych Pomorza. Jednym z gości ma być wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Tematem jego wystąpienia będą założenia forsowanej przez resort reformy nauki i szkolnictwa wyższego, które minister ogłosił podczas niedawnego Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

Na Politechnice Gdańskiej na studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie) przyjętych zostało 3878 osób (na niestacjonarne 390). Naukę na studiach II stopnia (magisterskich) rozpocznie 685 osób (łącznie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym). Rekrutacja na studia doktoranckie i dla kandydatów z zagranicy jest jeszcze w toku. Liczba wszystkich studentów w rozpoczynającym się semestrze z pewnością przekroczy 23 tys.

W czołówce najpopularniejszych kierunków studiów na PG są: Informatyka; Budownictwo; Automatyka i Robotyka; Elektronika i Telekomunikacja oraz Inżynieria Danych. Po raz pierwszy na gdańskiej uczelni technicznej będzie można studiować wspomnianą powyżej Inżynierię Danych, która jest kierunkiem międzywydziałowym (Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii) oraz Korozję (na Wydziale Chemicznym).

W rozpoczynającym się roku akademickim Politechnika Gdańska kontynuować będzie remont i przebudowę swojego Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego “Eureka” w Sopocie. Oprócz tytułowych funkcji szkoleniowo - konferencyjnych i rehabilitacyjnych, w budynku zaplanowano także pokoje hotelowe w trzygwiazdkowym standardzie.

Na kampusie uczelni jeszcze w tym roku powinien ruszyć remont i przebudowa położonego na tyłach Gmachu Głównego PG budynku Hydromechaniki, w którym na 2 tys. mkw. powierzchni użytkowej zaplanowano: przestrzenie wystawiennicze, miejsce dla gastronomii, dla Klubu Absolwenta PG, księgarni z mediateką, części biurowej i dydaktycznej oraz strefy dedykowanej studentom.

Także w piątek, 6 października, Gdański Uniwersytet Medyczny świętować będzie początek roku akademickiego. W tym roku studiować tu będzie łącznie prawie 6 tys. osób, w tym: prawie 1600 “pierwszaków”.

Żadna gdańska uczelnia nie może pochwalić się tak wielkim zainteresowaniem ze strony maturzystów, jak właśnie GUMed. O jedno miejsce na kierunku lekarsko - dentystycznym ubiegało się blisko 27 osób, na kierunku lekarskim - blisko 12, a ponad 7 na analityce medycznej. Jeśli chodzi o kierunki anglojęzyczne, udział w rekrutacji wzięło 900 osób (ostatecznie 200 studentów z całego świata rozpocznie naukę na anglojęzycznych studiach lekarskich i pielęgniarstwie).

Nowe kierunki, które GUMed uruchomił od roku akademickiego 2017/18 to: Przemysł Farmaceutyczny i Kosmetyczny (studia II stopnia, we współpracy z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma SA), a także Bezpieczeństwo Medyczne i Medyczny Trener Personalny w ramach studiów podyplomowych.

W nowym roku akademickim studenci rozpoczną naukę w oddanym niedawno do użytku Centrum Symulacji Medycznej GUMed.

- Jest to supernowoczesny ośrodek, który stwarza zupełnie nowe możliwości w kształceniu medycznym. Studenci będą tu doskonalić swoje umiejętności praktyczne w oparciu o wysokiej wierności symulatory, dzięki czemu będą lepiej przygotowani do rzeczywistego kontaktu z pacjentem - tłumaczy Joanna Śliwińska, rzecznik prasowa GUMed.

Od kilku miesięcy gdańska uczelnia medyczna buduje swoje Centrum Sportu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zakończą się w lipcu przyszłego roku.

Trwa także budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed. Jeśli zostanie utrzymana ciągłość finansowania ze środków budżetu państwa, już w 2018 roku zostaną tam przeniesione pierwsze szpitalne jednostki.

Inauguracje roku akademickiego. Co wyróżnia gdańskie uczelnie?

Akademia Muzyczna w Gdańsku, która od maja 2017 r. do maja 2018 r. świętuje 70 jubileusz powstania, zainauguruje rok akademicki 9 października. Studiować będzie tu w tym roku łącznie 767 osób, w tym 248 na pierwszych latach studiów licencjackich i magisterskich oraz 13 doktorantów. Naukę na AM rozpocznie także 30 studentów z Chin, sześciu “Erasmusów” oraz pięcioro studentów z Białorusi i Litwy.

Niezmiennie największą popularnością wśród kandydatów cieszyły się kierunki studiów: Wokalistyka (specjalność Musical) oraz Jazz i Muzyka Estradowa (specjalność Wokalistyka Jazzowa).

Uczelnia realizuje obecnie prace remontowo-budowlane w ramach projektu „Termomodernizacja budynku czerwonego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku”.

Wizualizacja przebudowy budynku Hydromechaniki na Politechnice Gdańskiej
Wizualizacja przebudowy budynku Hydromechaniki na Politechnice Gdańskiej
materiały prasowe PG

Akademia Sztuk Pięknych oficjalnie zainauguruje nowy rok akademicki dopiero 13 października. Na pierwszym roku studiów magisterskich i licencjackich naukę rozpoczną 283 osoby, na studiach doktoranckich będzie ich 12. Z zagranicy na regularne studia do Akademii przyjedzie osiem osób, będzie także 27 “Erasmusów”.

Największą popularnością wśród kandydatów na studia na ASP cieszyły się: Grafika, a także Wzornictwo (oba kierunki I stopnia) - 4 os. na miejsce oraz Architektura Wnętrz (3 chętnych na miejsce).

Jeśli chodzi o nowe kierunki studiów, ASP uruchomiła wspólny z UG kierunek studiów podyplomowych - Design w przestrzeni społecznej.

W tym roku akademickim Akademia Sztuk Pięknych prowadzić będzie następujące inwestycje:

- przebudowa wszystkich kondygnacji i remont elewacji Domu Angielskiego

- remont rampy podjazdowej na terenie Małej Zbrojowni

- ostatni etap przebudowy parteru i piwnic Wielkiej Zbrojowni

- zadaszenie patio w ramach projektu „Zadaszenie Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w celu stworzenia unikalnej przestrzeni kulturalnej”.

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku zaplanowała uroczystą inaugurację roku akademickiego na 3 października. Na I roku wszystkich kierunków studiów stacjonarnych będzie w sumie 840 osób. Dodatkowo naukę na AWFiS rozpocznie jeszcze 17 studentów zagranicznych (głównie z Chin), z wymiany w ramach programu Erasmus + skorzysta na gdańskiej uczelni 15 studentów z Unii Europejskiej. Rekrutacja na studia niestacjonarne jest jeszcze w toku. Wszystkich studiujących na oliwskiej uczelni będzie ponad 2300.

Najbardziej oblegane kierunki studiów na studia stacjonarne I stopnia to: Fizjoterapia (8 osób na miejsce), Sport (5,2 os.), Wychowanie fizyczne (2,6 os.).

Jeśli chodzi o realizację inwestycji w infrastrukturę, AWFiS planuje zakończyć budowę Hali Gimnastycznej Leszka Blanika w marcu 2018 r., powstanie także Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe AWFiS, sukcesywnie prowadzone będą także remonty wnętrz uczelni.

Post tej treści zamieściła na swoim Facebookowy fanpage`u Politechnika Gdańska, ale treść jest uniwersalna dla wszystkich studentów:

-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl