PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
(Re)New EUrope: Europejski Szczyt Miast i Regionów z udziałem prezydent Gdańska
(Re)New EUrope: Europejski Szczyt Miast i Regionów z udziałem prezydent Gdańska
W czwartek, 14 marca, w stolicy Rumunii Bukareszcie rozpocznie się dwudniowy Europejski Szczyt Miast i Regionów. Gdańsk będzie reprezentować prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz. Spotkanie odbywa się ramach rumuńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Bukareszt. Pałac Parlamentu - miejsce szczytu
Bukareszt. Pałac Parlamentu - miejsce szczytu
źródło; Wikipedia/Bricot Valentin


Szczyt odbędzie się w krytycznym momencie dla UE, kiedy podejmowane będą ważne decyzje kształtujące jej przyszłość, w momencie kiedy spodziewane jest wystąpienie Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty i kiedy niebawem dojdzie do wyborów europejskich. Przed nami też negocjacje w sprawie długoterminowego budżetu UE po 2020 r.

Do stolicy Rumunii przyjedzie ponad pół tysiąca europejskich, krajowych, regionalnych i lokalnych przywódców z wszystkich państw członkowskich UE, by w dniach 14 i 15 marca debatować o przyszłości Europy oraz roli regionów i miast w odnowionej Unii. Szczyt organizowanym jest pod hasłem „(Re)New Europe”, czyli „(od)NOWA Europy”. W spotkaniu uczestniczyć będą także wysokiego szczebla przedstawiciele UE, w tym prezydent Rumunii Klaus Iohannis, premier Rumunii Viorica Dăncilă, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier oraz główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystąpi podczas Europejskiego Szczytu Miast i Regionów w Bukareszcie
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystąpi podczas Europejskiego Szczytu Miast i Regionów w Bukareszcie
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Dla przedstawicieli „małych ojczyzn” cel spotkania jest niezwykle ważny. Chodzi o umożliwienie unijnym regionom i miastom nakreślenia wizji przyszłości Europy przed spotkaniem przywódców UE w Sybinie w dniu 9 maja. Do Bukaresztu zaproszonych zostało również 100 młodych polityków szczebla lokalnego i regionalnego, aby zabrali głos w debacie na temat przyszłości Europy. Młodzi przywódcy podzielą się swoimi poglądami na kwestie dotyczące przyszłości Europy. Właśnie w takiej roli, w trakcie inauguracyjnych przemów na otwarcie bukareszteńskiego szczytu, wystąpi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska będzie też uczestniczyć w debacie telewizyjnej oraz w panelu „Czego młodzi lokalni i regionalni politycy oczekują od UE”.

Zobacz spot zapowiadający szczyt w Bukareszcie:Z uwagi na to, że miasta i regiony są odpowiedzialne za wdrażanie dwóch trzecich prawodawstwa UE, Komitet ustanawia sieć centrów regionalnych (#RegHub), aby umożliwić im dalsze przyczynianie się do monitorowania, oceny i ulepszania przepisów UE. Podczas szczytu będzie miała miejsce oficjalna inauguracja tej inicjatywy z udziałem 20 regionów uczestniczących w fazie pilotażowej (2019–2020). Obrady zakończą się przyjęciem przez lokalnych i regionalnych przywódców deklaracji pt. „Budowanie UE od podstaw wraz z naszymi miastami i regionami”. Dokument ten przedstawi stanowisko miast i regionów będące swoistym apelem do przywódców instytucji UE oraz szefów państw i rządów, którzy w dniu 9 maja spotkają się w rumuńskim Sybinie, by debatować o przyszłości UE.

Nz. Sesja Europejskiego Komietetu Regionów
Nz. Sesja Europejskiego Komietetu Regionów
źródło: Facebook/European Committee of the Regions


Szczyt w Bukareszcie współorganizują Europejski Komitet Regionów — zgromadzenie demokratycznie wybranych lokalnych i regionalnych polityków UE — oraz rumuńska prezydencja Rady UE i główne rumuńskie stowarzyszenia władz lokalnych i regionalnych. Europejskich.

Relacje ze szczytu "(Re)New Europe/(od)NOWA Europy" na bieżaco będziemy zamieszczać na portalu gdansk.pl
 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl