Do środy, 14 listopada: biało-czerwone iluminacje w kilku punktach Gdańska

Na zieleńcach biało-czerwone kwiaty, na pomnikach i wiaduktach - iluminacje w barwach narodowych. Wszystko z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Biało-czerwone iluminacje są włączane każdego wieczoru - od czwartku (8 listopada) do środy (14 listopada).

Do środy, 14 listopada: biało-czerwone iluminacje w kilku punktach Gdańska
A
A
data publikacji: 08 listopada 2018 r.
To już nie pierwszy raz, gdy biało-czerwoną iluminację zyskuje pomnik Poległych Stoczniowców - ostatnio było tak 1 maja tego roku
To już nie pierwszy raz, gdy biało-czerwoną iluminację zyskuje pomnik Poległych Stoczniowców - ostatnio było tak 1 maja tego roku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kompozycje kwiatowe w barwach narodowych są tworzone na gdańskich zieleńcach, skwerach, a także w ulicznych donicach od wiosny - właśnie z myślą o obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości. Pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zasadzili bratki, stokrotki, dalie, begonie i pelargonie. W październiku zakwitły chryzantemy. Można je zobaczyć m.in. na Rondzie Ofiar Katynia, na Podwalu Grodzkim oraz w Parku Oliwskim. Mają w subtelny sposób przypominać o jubileuszu Polski.

- Po zmroku, od 8 do 14 listopada, włączone zostaną biało-czerwone iluminacje - zapowiada Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ. - Podświetlimy trzy gdańskie wiadukty, jeden zabytkowy budynek i dwa pomniki, a trzeci zyska okolicznościowe oświetlenie już wkrótce.

Które wiadukty zyskają biało-czerwoną iluminację?

  • Zielony przy ul. Kościuszki
  • Żółty przy ul. Jana z Kolna
  • Harfa przy ul. Uczniowskiej

Dodatkowo podświetlone barwami narodowymi będą:

  • fasada Dworu Artusa na Długim Targu
  • pomnik Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności
  • pomnik „Tym co za polskość Gdańska” (nieopodal Targu Rybnego)  

- Jeszcze przed 11 listopada uruchomiona zostanie okolicznościowa iluminacja pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Alei Grunwaldzkiej - podkreśla Magdalena Kiljan.

Biało-czerwona iluminacja pomnika „Tym co za polskość Gdańska” i pomnika marszałka Piłsudskiego od teraz ma podświetlać te monumenty na co dzień.

Narodowymi barwami podświetlony będzie także jeden z dźwigów stoczniowych na Młodym Mieście, przy ul. Narzędziowców i Stolarzy. Tę iluminację będzie można podziwiać po zmroku, od soboty do poniedziałku, w różnych godzinach:

  • 10 listopada - w godz. 20:00 - 23:00
  • 11 listopada - w godz. 18:00 - 24:00
  • 12 listopada - w godz. 00:00 - 7:00

Iluminacja z okazji obchodów 100-lecia jest przy okazji testem przed przygotowaniem ostatecznej, stałej iluminacji stoczniowego dźwigu, którą Fundacja Gdańska zamierza zrealizować w pierwszym kwartale nowego roku.  Projekt iluminacji powstał we współpracy z firmą LBL VAP Philips oraz projektantką Martą Waczyńską, zwyciężczynią konkursu na iluminację stoczniowego dźwigu, rozstrzygniętego w maju 2018. Dźwig został zwymiarowany przez firmę JPP Projekt.

oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
wcześniejsza wiadomość
VII kadencja Rady Miasta Gdańska dobiega końca. Ostatnia sesja za nami
późniejsza wiadomość
Officyna - nowy wrzeszczański biurowiec już z wiechą