PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Dzień Kobiet w naszym mieście. Bezpłatne propozycje dla pań
Dzień Kobiet w naszym mieście. Bezpłatne propozycje dla pań
W Dzień Kobiet panie nie powinny o sobie zapominać, bo 8 marca to przecież ich święto. Warto sprawić sobie tego dnia choć drobną przyjemność, którą może być seans filmowy, wykład lub zwykła przejażdżka tramwajem, która wcale nie będzie taka zwyczajna.
Mała rzecz czasem potrafi sprawić ogromną przyjemność. O przyjemnościach warto pamiętać 8 marca. Nz. Mateusz Bąk, piłkarz Lechii Gdańsk, który wręczał kobietom kwiaty podczas akcji zorganizowanej w 2017 roku
Mała rzecz czasem potrafi sprawić ogromną przyjemność. O przyjemnościach warto pamiętać 8 marca. Nz. Mateusz Bąk, piłkarz Lechii Gdańsk, który wręczał kobietom kwiaty podczas akcji zorganizowanej w 2017 roku
fot. Maciej Kosycarz/KFP


W dniu 8 marca większość kobiet spodziewa się życzeń, kwiatów, dowodów, że się o nich pamięta. Przyjemności za które odpowiedzialni są zazwyczaj mężczyźni, są zawsze mile widziane, ale dobry zwyczaj mówi o tym, że najlepiej w życiu liczyć na siebie. W związku z tym proponujemy kobietom wydarzenie, które w dniu ich święta na pewno sprawią im odrobinę przyjemności i miło wypełnią czas.

Dzień Kobiet w tramwaju

Kwiaty i słodkie niespodzianki dla pasażerek zabytkowego tramwaju to już nasza gdańska tradycja, więc nie może zabraknąć jej w tym roku. Tramwaj, który umilić ma podróżowanie kobietom w dniu ich święta, kursowć będzie w godz. 15.00 - 21.00 na trasie Strzyża - Siedlce - Zaspa. Przejazdy zabytkowym tramwajem będą bezpłatne nie tylko dla pań, lecz dla wszystkich pasażerów.


2017-03-08_dzien_kobiet_004_799x533.JPG
Przejazdy realizowane są we współpracy z Pomorskim Stowarzyszeniem Sympatyków Transportu Miejskiego
Grzegorz Mehring/gdansk.plDarmowy seans filmowy w IKM

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na bezpłatny pokaz filmu tureckiego z napisami polskimi. Filmem wieczoru będzie "Miłość to dzieło przypadku" (Aşk Tesadüfleri Sever) w reżyserii Ömera Faruka Soraka. Film opowiada historię miłości dwojga bohaterów, którzy w wyniku niefortunnych zbiegów okoliczności nigdy nie mogli być razem. Finalnie oboje postanawiają przeprowadzić się do Stambułu, by tam dać sobie szansę na stworzenie związku. Po projekcji widzowie będą mogli spróbować tureckiego poczęstunku. Wydarzenie potrwa w godz. 18.00 - 20.30. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.


„Kobieta w Kulturze” - wykłady na UG

Konferencja „Kobieta w Kulturze” jest realizowana cyklicznie od kilkunastu lat i skierowana jest do wszystkich zainteresowanych łączeniem badań naukowych z praktyką społeczną. W tym roku poruszone zostaną tematy związane z szeroko rozumianą zmianą społeczną, działaniami na rzecz równouprawnienia, poprawą życia wspólnoty, obecnością kobiet w nauce oraz wyzwaniami stojącymi przed kobietami angażującymi się w stereotypowo „męskie” zajęcia i ścieżki kariery. – Chcemy, by nasi ekspertki i eksperci podzielili się także osobistymi doświadczeniami osób zaangażowanych w to, aby zmieniać świat wokół siebie. Chcemy podyskutować o radościach i wyzwaniach, jakie niesie aktywizm społeczny – mówi dr hab. Tomasz Besta, współorganizator tegorocznej konferencji. Wśród prelegentów i panelistek konferencji są m.in. dr Joanna Pyrkosz-Pacyna, dr Joanna Grzymała-Moszczyńska, dr hab. Radosław Kossakowski.

Wydział Nauk Społecznych UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, aula S205, godz. 10.00


2017-11-17_panel_obywatelski_007_799x533.JPG
Dr Marcin Gerwin będzie jednym z panelistów wydarzenia organizowanego na Uniwersytecie Gdańskim z okazji Dnia Kobiet
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Dziewczyny na fali, czyli Dni Kobiet w Muzeum

Z okazji Dnia Kobiet Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowało dwudniowe wydarzenie, poświęcone osiągnięciom kobiet w różnych dziedzinach życia, powiązanych z morzem. 

- Spotkanie podzieliliśmy na dwa dni - mówi dr Katarzyna Schaefer z Działu Konserwacji Muzealiów NMM, która przygotowała spotkanie. - 8 marca spotykamy się w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku, a 9 marca przenosimy się do tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków. Zaprosiliśmy świetnych gości. To ekspertki w swoich dziedzinach, kobiety, dla których ważna jest pasja, które swoje życie zawodowe, i nie tylko zawodowe, dedykują morzu i nauce.

Wśród gości – pań, które podzielą się historią swego życia, znajdą się m.in.: Magdalena Lesiewicz (prezes Fundacji "Onkorejsy – wybieram życie", Barbara Paplińska (Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, nurek zawodowy) oraz Marta Sziłajtis-Obiegło (absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, żeglarka). Prelegentki podzielą się z uczestnikami wiedzą o tym, jak nie rezygnować ze swoich marzeń, kiedy na drodze do realizacji planów pojawią się nieprzewidziane sytuacje – na przykład poważne problemy ze zdrowiem. W ramach wydarzenia uczestnicy będą mogli skorzystać z darmowych konsultacji i porozmawiać z doradcami zawodowymi z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku oraz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku na temat rozwoju własnej ścieżki kariery.


9 marca - kontynuacja Dnia Kobiet w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

W tczewskim CKWS muzealne konserwatorki: specjalistki od rdzy, konserwacji drewna, operatorki specjalistycznych sprzętów, takich jak muzealne skanery i rentgeny, opowiedzą o drodze, jaką przeszły, aby podjąć pracę w Dziale Konserwacji Muzealiów NMM. Naszymi gośćmi specjalnymi będą Maria Dryhub i Andrzej Stański, autorzy książki – bajkowej podróży po rzece Wiśle pt. "Szaman z rzeki. Opowieści wiślane". Maria Dryhub to pierwowzór bajkowej bohaterki, animator kultury, wodniaczka, uczestniczka flisów i festiwali wiślanych. Andrzej Stański – wodniak, historyk i podróżnik – znany jest ze swojego społecznego zaangażowania w rozwój tradycyjnego szkutnictwa rzecznego.

Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, przygotowując kosmetyki z naturalnych produktów. Dodatkowo przygotowywana jest wystawa posterowa, która podsumuje osiągnięcia kobiet w różnorodnych dziedzinach życia.

Rejestracja grup pod adresem: edukacja@nmm.pl.

W sprawie szczegółów należy kontaktować się z koordynatorką wydarzenia Katarzyną Schaefer: k.schaefer@nmm.pl.


Dzień Kobiet w Galerii Madison

Specjalnie z okazji Dnia Kobiet - w podziękowaniu za zakupy - centrum przygotowało 500 wyjątkowo kobiecych i ekologicznych prezentów, do odbioru na specjalnym stoisku zlokalizowanym przy wejściu głównym. Aby skorzystać z oferty wystarczy w dniach 8-9 marca w godzinach 15:00-18:00 odwiedzić Galerię Madison, skorzystać z oferty dostępnej w sklepach galerii i za okazaniem paragonu na kwotę 50 zł odebrać na stoisku promocyjnym prezent gwarantowany.

Natomiast Panów szukających ciekawych pomysłów na prezent dla swoich Pań centrum zaprasza do wzięcia udziału w interaktywnej zabawie konkursowej, w której do wygrania jest 48 przedpłaconych kart zakupowych Mastercard do wykorzystania w sklepach Galerii Madison o wartościach od 30 zł do 100 


oprac. NGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl