PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Bazylika Mariacka z nową iluminacją. Niezwykły efekt wizualny, szczególnie w nocy
Bazylika Mariacka z nową iluminacją. Niezwykły efekt wizualny, szczególnie w nocy
Największa gdańska świątynia przeszła w ostatnich miesiącach gruntowny remont dachu oraz ścian zewnętrznych. Na czas prowadzonych prac ściągnięto dotychczasowe iluminacje. Roboty zakończono pod koniec ubiegłego roku, a Gdański Zarząd Dróg i Zieleni na nowo oświetlił majestatyczny obiekt. Jak teraz wygląda?

zdj. Karol Stańczak/GZDiZ


W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku (to oficjalna nazwa Bazyliki Mariackiej - red.) prowadzone są obecnie prace we wnętrzu kościoła. Pod koniec ubiegłego roku wyremontowano dach oraz zewnętrzną elewację budowli. Dlatego Gdański Zarząd Dróg i Zieleni postanowił przy okazji odnowić zewnętrzną iluminację świetlną świątyni.

W ramach odtworzenia iluminacji odświeżono dotychczasowe oprawy świetlne, zamontowane wokół kościoła oraz na jego dachu. Oprawy zostały wypiaskowane oraz pomalowane, wymieniono w nich szyby, a także źródła światła. Dodatkowo dostawiono cztery nowe oprawy, które podświetlać będą wieżyczkę, nieodbudowaną do tej pory po II wojnie światowej.


zdj. Karol Stańczak/GZDiZ


Bazylika Mariacka, podobnie jak przed remontem, podświetlana jest w jednym kolorze, tzw. zimnej bieli, która świetnie dopełnia się z barwą cegieł elewacji oraz kolorem Do oświetlenia świątyni użyto trzech typów projektorów: sodowych (60 sztuk), metalohalogenkowych (49 sztuk) oraz halogenowych i ledowych (4 sztuki) o mocy od 36 do 1000 watów. Do poprowadzenia instalacji zużyto ponad 2500 metrów kabli i przewodów!


zdj. Karol Stańczak/GZDiZ


Gdańska Bazylika Mariacka to trzeci co do wielkości ceglany kościół na świecie. Iluminację świetlną zainstalowano tam w czerwcu 1998 r. Od tamtego czasu nie przechodziła gruntownej modernizacji (wymieniano ewentualnie przepalone elementy - red.), aż do stycznia 2019 r.


zdj. Karol Stańczak/GZDiZ


Gdański Zarząd Dróg i Zieleni "podświetla" na terenie całego miasta w sumie 51 obiektów budowlanych, w tym 24 obiekty sakralne.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl