PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
23. Festiwal Szekspirowski rusza w piątek. Na te wydarzenia jeszcze są bilety
23. Festiwal Szekspirowski rusza w piątek. Na te wydarzenia jeszcze są bilety
W piątek, 27 lipca, rozpoczyna się 23. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. W programie spektakle teatrów m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Armenii, Chorwacji i Polski, a także wydarzenia muzyczne, warsztaty, spotkania i próby otwarte. Na większość wydarzeń nurtu głównego bilety zostały wyprzedane - podpowiadamy na co jeszcze możecie się „załapać”.
„Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu
„Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu
mat. prasowe

 

Na początek kilka złych wiadomości. Tym, którzy zawczasu nie zaopatrzyli się w bilety, nie uda się zobaczyć niektórych spektakli prezentowanych w nurcie głównym 23. Festiwalu Szekspirowskiego. Mowa o „Hamlecie” w reżyserii Mai Kleczewskiej, z Teatru Polskiego w Poznaniu; „Kupcu weneckim” Szymona Kaczmarka, z Nowego Teatru w Słupsku; i „Wieczorze Trzech Króli”, w reż. Łukasza Kosa, z Teatru Osterwy w Lublinie.

Bez problemu (póki co) kupimy za to bilet na koncert The Tiger Lillies - Festiwal Szekspirowski to bowiem nie tylko prezentacja najciekawszych i najważniejszych spektakli ze świata, ale również wszelkiego rodzaju pokrewnych wydarzeń kulturalnych. Szalone trio z Wielkiej Brytanii w Gdańsku już gościło, w 2015 roku - teraz powraca z programem muzycznym oraz spektaklem. Koncert zagrają w niedzielę, 28 lipca, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), o godz. 20:00. Bilety: normalny 50 zł, ulgowy 40 zł.

 

„Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy w Lublinie
„Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy w Lublinie
mat. prasowe

 

Z dostaniem się na pozostałe wydarzenia festiwalowego nurtu głównego będzie trudniej. Ostatnie bilety są jeszcze na spektakl otwierający festiwal: „Jak wam się podoba” w reżyserii Krystyny Jandy. Widzom pozostały jednak już tylko miejsca nienumerowane na galeriach bocznych na poziomie I i II. Spektakl zobaczymy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w piątek, 27 lipca, o godz. 19:00. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł. Taka sama sytuacja jest w przypadku „Lady Makbet” włoskiego teatru imPerfect Dancers, którą zobaczymy na scenie GTS dzień później, o godz. 20:00.

Podobnie sprawa ma się z pozostałymi spektaklami nurtu głównego - zostały ostatnie bilety na miejsca nienumerowane na galeriach na następujące tytuły: „Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją” z udziałem The Tiger Lillies (29.07), „Romeo i Julia” (30.07), „Wujaszek Maroje Reaktywacja” (1.08), „Tytus Andronikus” (2.08), „Rzym” (4.08) oraz „Rycerz Ognistego Pieprzu” (4.08).

 

Bilety na 23. Festiwal Szekspirowski można kupić w kasie oraz online: bilety.teatrszekspirowski.pl.

 

The Tiger Lillies
The Tiger Lillies
Fot. Dawid Linkowski / GTS

 

Jeśli komuś nie uda sie zdobyć biletu na któryś ze spektakli w nurcie głównym, nie oznacza to, że nie będzie mógł cieszyć się bogactwem programu tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego. Nadzieja w nurcie alternatywnym, czyli SzekspirOFF, który w tym roku jest częścią projektu „Shaking the Walls”, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Tematem przewodnim tej części festiwalu będzie artystyczna interpretacja podziałów, granic, murów - społecznych, ekonomicznych, wyznaniowych i innych - wyrastających między ludźmi na całym świecie.

Bilety na spektakle w ramach nurtu SzekspirOFF: 20 zł (za spektakl). 

 

Więcej: 23. Festiwal Szekspirowski: wyjątkowo ciekawy SzekspirOFF. PROGRAM

 

Nie zapominamy także o licznych wydarzeniach towarzyszących spektaklom, organizowanych w ramach nurtu edukacyjnego: Letniej Akademii Szekspirowskiej.

W programie znalazły się próby otwarte do aż sześciu spektakli - to doskonała okazja, aby poznać „od kuchni” pracę zespołu i reżysera. Niewielka grupa uczestników na godzinę wchodzi na próbę artystyczną, by w dość intymnej atmosferze podglądać artystów przy pracy. Próbie towarzyszy możliwość zadania pytań i poznania artystów, posłuchania ich krótkiego komentarza do pracy i - co najważniejsze - podpatrzenia, jak wygląda proces twórczy.

Liczba miejsc na próby jest ograniczona, w związku z czym zostały już bilety tylko na „Tytusa Andronikusa” Teatru Młodych w Zagrzebiu (Chorwacja). Próba odbędzie się w piątek, 2 sierpnia, w GTS, o godz. 19:00. Bilety w cenie 25 zł od osoby dostępne są w kasach GTS oraz online.

Ponadto w programie warsztaty oraz bezpłatne wykłady i spotkania z twórcami. Więcej: festiwalszekspirowski.pl/pl/edukacja

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze