Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Najlepszy na wiosnę jest polski jazz. Do niedzieli festiwal Jazz Jantar

Marcowa odsłona 22. edycji  Festiwalu Jazz Jantar upłynie, jak zwykle, pod znakiem polskiego jazzu. Przed nami pięć dni i 10 koncertów, usłyszymy trzy zespoły z Gdańska, będzie pięć premier i jedna prapremiera.

Najlepszy na wiosnę jest polski jazz. Do niedzieli festiwal Jazz Jantar
A
A
data publikacji: 11 marca 2019 r.
Algorhythm. Usłyszymy ich
Algorhythm. Usłyszymy ich w piątek,15 marca o godz. 20
fot. Alice Nowicka


Premiery Trójmiejskiej Sceny Jazzowej

- Maciej Krawiec w naszym marcowym katalogu Jazz Jantar pisze, że “ciągłych powodów do zainteresowania jazzem dostarcza scena trójmiejska – prawdopodobnie najbardziej energetyczna i progresywna w skali całego kraju” - mówi Magdalena Renk, kurator festiwalu Jazz Jantar i dyrektor Klubu Żak. - I trzeba przyznać, że z dużą niecierpliwością wyczekujemy premier “Chłopaków z Naszego Miasta”.

A tej edycji festiwalu wystąpią gdańskie zespoły Awatair, Algorhythm i Dominik Bukowski Quartet.

Grabowski, Jaros, Kocurek i zespół Algorhythm - to oni zdobyli najwyższy laur w kategorii Młody Twórca Kultury 2017

Awatair tworzą Tomasz Gadecki, Michał Gos i pochodzący z Ukrainy Mark Tokar. Zaprezentują  muzykę inspirowaną Coltranem.

- Będziemy grać dosyć jasno, w sposób oczywisty - mówi Tomasz Gadecki. - Będą też tematy z późniejszych lat Coltrane'a, które nie są aż tak bardzo znane. Wydaje mi się, że nie był wtedy dobrze zrozumiany. Mówił o miłości i nagrywał utwory typu „Ojciec, syn i duch święty” [„The Father and the Son and the Holy Ghost”].

W ich wykonaniu usłyszymy też utwór  „Prawo i pięść” Krzysztofa Komedy - muzyczny temat z filmu Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego z 1964 roku o tym samym tytule. Film nazywany był pierwszym polskim westernem, a okazją do przypomnienia utworu jest zbliżająca się 50. rocznica śmierci artysty, która minie w kwietniu.

Awatair
Awatair. Koncert w środę,15 marca o godz. 20
fot. Magdalena Rosman


Muzycy tworzący zespół
Algorhythm przedstawią z kolei materiał z najnowszego albumu, trzeciego w ich dyskografii - pt. „Termomix”.

Na swojej stronie internetowej zespół przedstawia się tak: “Zespół Algorhythm powstał w 2013 roku. Od samego początku istnienia łączy w swojej twórczości różne idee, nurty muzyczne i osobowości. Jedynym stałym wyznacznikiem jego twórczości jest swobodna ekspresja artystyczna.”

Po takim wstępie już wiadomo, czego się można po nich spodziewać. Wszystkiego. Nie dziwi więc, że o muzyce z najnowszej płyty mówią: - Na nowej płycie znajdzie się jazz, elektronika, elementy math-rockowości, sample – ciężko to jednoznacznie uprościć przez pryzmat jednej stylistyki, chociaż to nieuniknione. Czujemy się z tym trochę jak outsiderzy. Nie do końca związani z mainstreamowym światkiem, nie zabiegamy o „jazzowego odbiorcę”. Czasem nawet czujemy opór z jego czy jej strony. Bo nie gramy standardowego jazzu.

W skład zespołu wchodzą Piotr Chęcki, Szymon Burnos, Sławek Koryzno i Emil Miszk.

Publiczności żakowskiej w zasadzie przedstawiać ich nie trzeba, bo zespół zna i ceni - rok temu w ramach Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury Nagrodę Algorhythm otrzymał Nagrodę Publiczności, jedyną w kategorii tego wyróżnienia, którą przyznają internauci.

Ceni ich także świat polskiej muzyki - ich poprzedni album “Mandala” nominowany był do nagrody Fryderyka, a w tym roku Emil Miszk otrzymał Fryderyka w kategorii Debiut Roku Jazz.

Trąbkę Miszka usłyszymy też w zespole Dominik Bukowski Quartet. Ta grupa wykona najnowszy album „Transatlantyk”. Skąd czerpał inspirację do tworzenia tłumaczy lider grupy Dominik Bukowski.

- Jest we mnie głód smakowania wszystkiego, począwszy od stylów muzycznych, skończywszy na podejściu do muzyki jako takiej - mówi Dominik Bukowski. - Dobrze czuję się tam, gdzie lider ma konkretną ideę i chce, żeby dany projekt brzmiał tak a nie inaczej, jak i w luźnych formach. Po płycie „Sufia” miałem poczucie, że nie do końca wypowiedziałem się w sferze muzyki ludowej, sądziłem, że kolejny album pójdzie również w tym kierunku. Zmieniło się to po wizycie w Muzeum Emigracji w Gdyni, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Zastałem tam duży bagaż emocji. Historie ludzi, którzy musieli albo chcieli wyjeżdżać, strach, nadzieja, radość ze zmiany otoczenia – znalazłem w tym wielką inspirację dla nowego projektu. Na naszą muzykę wpływają głównie emocje, a poznając te wszystkie historie, melodie same układały mi się w głowie. Prawdę mówiąc, pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się, że coś totalnie nie muzycznego zainspirowało mnie do rozpoczęcia nowego projektu. Dla mnie to było świeże doświadczenie.

21. Festiwal Jazz Jantar. Czas zacząć pięciodniowy maraton z polskim jazzem

Nowości i premiery

Łukasz Ojdana na co dzień współtworzy najlepsze polskie trio jazzowe czyli RGG. A w  pierwszym w karierze przedsięwzięciu solowym – „Kurpian Songs & Meditations” – muzyk bierze na warsztat słowiańskie pieśni ludowe i melodie sakralne, zapisane w oryginalnej ruskiej notacji muzycznej zwanej kriukami, poddając je autorskim aranżacjom oraz rozwijając na ich podstawie współczesne fortepianowe improwizacje. Gdańska publiczność jako pierwsza usłyszy ten materiał.

Łukasz Ojdana
Łukasz Ojdana zagra w czwartek,14 marca o godz.19.00

 

fot. Paweł Wyszomirski


Silberman Quartet
tworzą utalentowani muzycy: dwoje pianistów Dorota Zaziąbło i Mateusza Gawęda oraz kontrabasista Jakub Mielcarek i perkusista Łukasz Stworzewicz.

- Ten tytuł zaczerpnięty z "8 i pół" Federico Felliniego to zaklęcie, które odczarowuje przeszłość i przenosi w świat dzieciństwa - mówią muzycy z Silberman Quartet. - Naszym marzeniem jest, żeby ta muzyka - jak zaklęcie - budziła ukryte wspomnienia i obrazy, które każdy z nas nosi w sobie głęboko w pamięci i w sercu, a które tak trudno wydobyć w zgiełku dnia i codzienności. Grając nie kłamiemy, w tej muzyce jest wszystko najlepsze co mamy do dania i może stanie się ona tą Asanisimasą...naszym dla Was zaklęciem?

 

Lounge Ryszards do Gdańska przyjadą z najnowszym, jeszcze nie prezentowanym materiałem „Blaze It”. Ich poprzednie dokonania Bartek Chaciński oceniał: -Momentami to sam ogień, dzika kolektywna improwizacja ubarwiana nieartykułowanymi okrzykami, wsparta ironicznym wstępem i czarnym humorem, zupełnie ignorująca pytania o to, czym jest jazz. (…) Nie ma żadnej wątpliwości, że tych swobodnych i przekornych muzyków z tendencją do sarkazmu krytyka ich dzieła może tylko rozbawić.

 

Polska Scena Jazzowa

Wojciech Jachna i Zbigniew Chojnacki spotkali się w listopadzie 2016 r. aby pograć i poimprowizować. Efektem jest album „JaCho”, który zdaniem Jakuba Krukowskiego z JazzPress zaskoczy nawet najbardziej otwartych słuchaczy. - Panowie skonstruowali niezwykły dźwiękowy kolaż, w którym poszczególne elementy wydają się być całkowicie od siebie odległe, a jednak idealnie do siebie pasują - mówi Magdalena Renk.

Gorzycki Ensemble Tuning
Gorzycki Ensemble Tuning. Koncert w środę, 13 marca o godz. 19
mat. prasowe


Rafał Gorzycki
o współpracy z Tomaszem Pawlickim i Jakubem Ziołkiem przy „Ensemble Tuning” powiedział: - W kontekście tryptyku wiedziałem, że chcę nagrać trzy płyty z różnymi obsadami, z różnymi brzmieniami, z eksplorowaniem różnych elementów dzieła muzycznego i wiedziałem, że połączenie fletu, perkusji i elektroniki dla mnie jest czymś intrygującym i przynajmniej jeżeli chodzi o rynek europejski rzeczą może nie tyle nowatorską, co dosyć pomysłową. Z Tomkiem Pawlickim nagrywałem już ponad dwadzieścia lat temu z Maestro Trytonami, a Kubę Ziołka poznałem kilka lat temu i byłem na kilku jego koncertach, gdzie grał właśnie elektronikę i to nie tę laptopową, tylko analogową. Robił to w sposób bardzo ciekawy, wyrafinowany i niebanalny.

 

- Jerry & The Pelican System to zespół, którego liderem jest saksofonista i kompozytor Jerzy Mączyński - przedstawia Renk. - Uczestniczą w nim muzycy z różnych środowisk, grający na co dzień w odmiennych formacjach. Głównym założeniem zespołu jest wykreowanie własnej muzyki, bazując na multigatunkowych kompozycjach lidera. Enigmatyczna nazwa pozwala odbiorcy na poczucie klimatu absurdu, który jest nieodłącznym elementem projektu. Podczas Jazz Jantar z zespołem zagra specjalny gość, skrzypaczka Apoorva Krishna.

 

- Henryka Miśkiewicza nikomu chyba przedstawiać nie trzeba - dodaje kuratokorka. -  Bez udziału jego saksofonu altowego zupełnie inaczej brzmiałyby dziesiątki polskich płyt jazzowych, jak również tych z muzyką filmową, teatralną i rozrywkową – i taki dorobek pozwala nazwać Miśkiewicza prawdziwą instytucją polskiej sceny muzycznej.

W Sali Suwnicowej Żaka saksofonista wystąpi w towarzystwie muzyków jednej z najbardziej znanych na świecie polskich grup jazzowych - Marcin Wasilewski Trio: Sławomirem Kurkiewiczem oraz Michałem Miśkiewiczem.

 

22. Festiwal Jazz Jantar - PROGRAM

13.03.2019 / G.19.00

Wojciech Jachna & Zbigniew Chojnacki / JaCho / Avant Days

Wojciech Jachna – trąbka, electronics / Zbigniew Chojnacki – akordeon, live electronics

Rafał Gorzycki, Tomasz Pawlicki & Kuba Ziołek / Ensemble Tuning / Polska Scena Jazzowa

Tomasz Pawlicki -  flet, electronics / Jakub Ziołek  - gitara, electronics / Rafał Gorzycki – perkusja, fortepian, electronics

 

14.03.2019 / G.19.00

Łukasz Ojdana Solo / Kurpian Songs & Meditations / Polska Scena Jazzowa / prapremiera

Łukasz Ojdana - fortepian

Silberman Quartet / Asanisimasa / Młoda Polska / premiera  

Dorota Zaziąbło - fortepian, electronics / Mateusz Gawęda - fortepian / Jakub Mielcarek - kontrabas / Łukasz Stworzewicz - perkusja

 

15.03.2019 / G.20.00

Awatair / Awatair Plays Coltrane / Avant Days / premiera

Mark Tokar – kontrabas / Michał Gos – perkusja / Tomasz Gadecki - saksofon tenorowy, barytonowy

Algorhythm / Termomix / Młoda Polska /  premiera


Emil Miszk - trąbka / Piotr Chęcki - saksofony, fx / Szymon Burnos - fortepian, moog, fx / Sławek Koryzno – perkusja

 

16.03.2019 / G.20.00

Jerry And The Pelican System Feat. Apoorva Krishna / Młoda Polska / premiera  


Jerzy Mączyński - saksofon / Marcin Elszkowski - trąbka / Marcel Baliński - fortepian / Franciszek Pospieszalski - kontrabas / Wiktoria Jakubowska - perkusja / Apoorva Krishna - skrzypce


Henryk Miśkiewicz Trio / Polska Scena Jazzowa

Henryk Miśkiewicz – saksofony / Sławomir Kurkiewicz - kontrabas / Michał Miśkiewicz – perkusja

 

17.03.2019 / G.19.00

Lounge Ryszards / BLAZE IT / Młoda Polska / premiera

Michał Małota - saksofon tenorowy / Anatol Malinowski - gitara / Jakub Tyro-Niezgoda - bas / Michał Kasperek - perkusja 

Dominik Bukowski Quartet / Transatlantyk / Polska Scena Jazzowa / premiera

Dominik Bukowski – wibrafon, kalimba / Emil Miszk – trąbka / Adam Żuchowski – kontrabas / Patryk Dobosz - perkusja

 

BILETY:

KARNETY - już są niedostępne.

55 zł - bilet jednodniowe; 30 zł - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny; 35 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów; 45 zł – z Kartą do Kultury.

Sprzedaż biletów bez zniżek: http://tickets.klubzak.com.pl/. Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).

Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl.

 

 

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora