PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
10. Święto Ulicy Mariackiej. Koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania z poezją. W sobotę
10. Święto Ulicy Mariackiej. Koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania z poezją. W sobotę
W sobotę, 31 sierpnia, odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Święta Ulicy Mariackiej. Z tej okazji na mieszkańców i odwiedzających Gdańsk czekać będzie moc atrakcji. Wśród nich - aż kilka koncertów, wykład o bursztynie, warsztaty twórcze, spotkania z poezją, zajęcia dla dzieci, i wiele innych. Wydarzenie jest częścią Targów Ambermart 2019. Wstęp wolny.
Święto ulicy Mariackiej co roku przyciąga tłumy miłośników Gdańska i bursztynu
Święto ulicy Mariackiej co roku przyciąga tłumy miłośników Gdańska i bursztynu
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Jak co roku w okolicy końca wakacji, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie zapraszają mieszkańców i odwiedzających gród nad Motławą do wspólnego celebrowania z okazji Święta Ulicy Mariackiej. Tym razem, na jednej z najpiękniejszych w Gdańsku i najbardziej kojarzonej z bursztynem ulicy (nazywanej Bursztynową Piątą Aleją) czeka nas jeszcze bogatszy program atrakcji niż zwykle, bowiem tegoroczna edycja jest już 10. - a więc mamy jubileusz!

- W tym roku będzie bursztynowo. Na ten dzień zaplanowanych jest szereg wydarzeń, związanych głównie z bursztynem. Świętowanie rozpoczniemy od występu chóru Feminae Cantantes z Gdańskiej Akademii Seniora, który specjalnie z tej okazji, premierowo wykona Poemat Bursztynowa Fajka - zapraszają organizatorzy.

10. Święto Ulicy Mariackiej odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 16:45, a atrakcje potrwają aż do nocy - do godz. 22:00.


Zobacz jak było w zeszłym roku: Święto ul. Mariackiej: muzyka, tańce, czytanie „Przedwiośnia”. Działo się!


W programie znalazły się także wydarzenia dla miłośników literatury - jak spotkanie z poezją w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, oraz wykłady - w Muzeum Archeologicznym odbędzie się wykład o inkluzjach w bursztynie, będzie się można także więcej dowiedzieć o działalności Domu Przyrodników. Z kolei Bursztynowe Klechdy oraz specjalne, okolicznościowe makijaże przygotują Łowcy Słów. Tego dnia świętować będziemy także w progach Galerii Jackiewicz, Atelier Paulina Binek, Galerii Civitas Christiana, Atelier Janusz Dembowski i Domu Ormiańskiego w Gdańsku.

Dla najmłodszych, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników organizuje warsztaty, podczas których będzie można wykonać własną broszkę kamieniczkę ozdobioną bursztynkami. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy muzyki gatunków wszelakich - podczas Święta odbędzie się aż kilka koncertów.

- Zapraszamy na: koncert piosenki żeglarskiej i szant - wystąpi Kamil Badzioch z zespołem, koncert fortepianowy w wykonaniu Michała Mossakowskiego, koncert zespołu The Good Fellas, koncert organowy profesora Grabowskiego w Bazylice Mariackiej, występ Kwartetu Organowego Artura Jurka, oraz koncert Tomasz Ziętek Solo - zachęcają organizatorzy.


Szczegółowe godziny poszczególnych wydarzeń tutaj: Program program 10. Święta Ulicy Mariackiej


To nie koniec atrakcji. Faktoria z Pruszcza Gdańskiego przygotuje warsztaty, podczas których każdy uczestników będzie mógł wykonać pamiątkowy gliniany medal. A na przedprożu obok, Eryk Popkiewicz zaprezentuje warsztat średniowiecznego bursztynnika.

Oprócz tego, na wszystkich przechadzających się tego dnia ulicą Mariacką czekać będzie specjalnie przygotowane z okazji jubileuszu podsumowanie 9. poprzednich edycji święta. Tu znajdzie się także wystawa plenerowa poświęcona bursztynowi, przybliżająca wiele ciekawych informacji na temat prastarej żywicy.

Wstęp na wszystkie atrakcje w ramach 10. Święta Ulicy Mariackiej jest bezpłatny.

Wydarzenie odbywa się w ramach Targów Ambermart 2019 - będzie jego zwieńczeniem. Więcej: Ambermart 2019

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze